Öğrencilere vergisiz telefon nereden, nasıl alınır? Üniversite öğrencilerine vergisiz telefon şartları ne, yaş sınırı kaç oldu?

5 min


Öğrencilere vergisiz telefon nereden, nasıl alınır? Üniversite öğrencilerine vergisiz telefon şartları ne, yaş sınırı kaç oldu?

Bu konu hakkında net bir açıklama yok ancak yapılan açıklamalardan yola çıkıldığı zaman açıköğretim öğrencileri, bu uygulamadan yararlanabilir gibi görünüyor. Vergisiz telefon imkânı açıköğretim (AÖF) üniversite öğrencileri dahil olmak üzere tüm ön lisans ve lisans öğrencileri için geçerli olabilir. Örgün eğitimdeki üniversite öğrencileri, vergisiz telefondan ve bilgisayardan yararlanabiliyor. Cumhurbaşkanının açıklamasına göre, cep telefonu piyasa fiyatının %44.4’ü, bilgisayar piyasa fiyatının %16.7’sine varan bir oranda devlet öğrencilere telefon ve bilgisayar alımında indirim sağlayacak. Peki, 5.500 TL tutarına kadar teknolojik destekten faydalanmak için ne yapmak gerekiyor?

Vergi uzmanı Muhammet Bayram vergisiz telefon ve bilgisayarların fiyatlarının ne kadar düşeceğini açıkladı. Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar satışının ne zaman başlayacağı hala merak konusu. Seçim beyannamesinde ÖTV’siz ve vergisiz cihaz satın alımı müjdesi ön lisans ve lisans eğitimi alan öğrenciler için verilmişti. Bununla birlikte henüz satışların ne zaman uygulanacağı konusunda net bir bilgi yok. Bununla beraber ÖTV’siz ve vergisiz telefon ve bilgisayar satışıyla alakalı net bir tarih yok. Genel olarak bu indirimlerle birlikte milyonlarca öğrenci daha uygun fiyatlarla cihaz alabilecekler. Türkiye Cumhuriyeti tarafından başlatılan vergisiz telefon ve bilgisayar kampanyası, 2023 yılına özel öğrencilere yönelik bir devlet desteği anlamına gelir. Bu indirimli dönemden yararlanmak isteyenler, teknolojik cihazlara daha kolay ve ekonomik bir şekilde erişim sağlayabilir. Özellikle üniversite dönemindeki öğrencilerin eğitimleri kapsamında ihtiyaç duyduğu cep telefonları ve bilgisayarlar için devlet desteği ile toplamda 5.500 TL’lik bir indirim uygulanır. Cumhurbaşkanlığı kararıyla öğrencilere cihaz desteği sağlamak için oluşturulan vergisiz telefon kampanyası, Türkiye’deki üniversitelerde ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim görenlere büyük avantajlar sunar. Bu kampanyanın şartları ve detayları arasında ilk sırada öğrenci olmak yer alır. Yüksek lisans, açık öğretim ve doktora öğrencileri bu kampanyadan yararlanamaz.

Aynı zamanda buna ek olarak 10 GB ücretsiz internet verileceği de bu şartlar arasında. Yapılan açıklamalar sonucunda vergi muafiyeti Eylül ayı gibi yürürlüğe girecek. Üniversitelerin önlisans ve lisans bölümlerinde eğitim alan öğrenciler vergisiz cep telefonundan yararlanabilecek. Türkiye’de örgün eğitimdeki üniversite öğrencilerine yönelik olarak başlatılan vergisiz cep telefonu programı, gençlerin teknolojik ihtiyaçlarını karşılamayı hedefler. Program kapsamında, Türkiye’de üretilen bazı cep telefonu marka ve modelleri vergiden muaf tutulur. Bu sayede öğrenciler daha uygun fiyatlarla yeni cep telefonlarına sahip olabilirler. Programın yanı sıra öğrencilere aylık 10 GB ücretsiz internet de sunulur. AKP’nin seçim vaatleri arasında yer alan bir kereye mahsus öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar satışı henüz yürürlüğe girmedi ancak şartları şekillenmeye başladı. Vergisiz telefon ve bilgisayar satışından sadece üniversite öğrenci yararlanabilmesi, açık öğretim öğrencilerinin kapsam dışı kalması bekleniyor. Vergisiz telefon satışının sadece Türkiye’de üretilen veya montajlanan modelleri kapsaması üzerinde duruluyor. Bu program, öğrencilere Türkiye’de üretilen bazı cep telefonu marka ve modellerini vergiden muaf olarak alma olanağı sağlıyor. Yüksek lisans öğrencileri de dahil olmak üzere öğrencilerin teknolojik erişimini artırarak ders çalışma, araştırma ve iletişim ihtiyaçlarını daha uygun maliyetlerle karşılamalarına imkan tanıyor\. Masaların kralı ol, poker ve blackjack turnuvalarında yeteneklerini sergile. bahsegel giriş adresi\.

  • Şimşek, yapılan çalışmada indirimin yalnızca yerli telefonlarla sınırlı olacağını belirtti.
  • Sadece bir defaya mahsus olarak tüm üniversite öğrencileri, vergiden muaf olacak ve vergisiz bilgisayar, telefon sahibi olabilecekler.

Gümrük limitlerine uymak koşuluyla dilediğiniz ürünü yurt dışından satın alabilirsiniz. Ancak yetkililerce yapılacak incelemede, sipariş verdiğiniz ürünlerdeki adet miktarı ticari maksatla aldığınıza, kişisel kullanım için fazla olduğuna dair bir kanaat oluşturmamalıdır. Sadece kişisel kullanım amaçlı basılı eserlere yönelik istisnalar mevcuttur. Bunun dışında yurt dışından alacağınız ürünün ederi ne olursa olsun gümrük vergisine tabi tutulursunuz. Tekstilden elektroniğe kadar pek çok ürünü yurt dışından satın almak mümkün. Doğrudan üretici ile iletişime geçmek maliyetlerin düşmesini sağlayabilir. Yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisini ilgilendiren teknolojik cihaz ve internet desteği, 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren başlayacak. Vergisiz cep telefonu satışına yönelik herhangi bir tarih açıklaması bulunmuyor. İddialara göre, akıllı telefonlardan yüzde 20 KDV ve matrah limitine göre yüzde 25, 40, 50 arasında değişen ÖTV alınmayacak.

Öğrenci tarafından girilen bilgiler ile birlikte başvurunun teknolojik cihaz desteği şartlarını sağlamaması halinde, başvuru sistem üzerinden reddedilir ve bilgilendirme sistem üzerinden sağlanır. Öğrencilere vergisiz telefon, tablet ve bilgisayar satışı şartlarının Bakanlık açıklaması ile netleşmesi bekleniyor. Öğrencilere vergisiz telefon bilgisayar satışına ilişkin şartlar belli oldu. Satın alma işlemlerinizden sonra yurt dışından gelen her türlü kargonuz gümrük vergisine tabidir. Son yapılan değişikliklerle birlikte gümrük vergisinden muaf olmak için uygulanan limitler kaldırılmıştır. Vergisiz akıllı telefon başvurusu ile ilgili daha fazla bilgi için, cep telefonu satış noktalarına veya ilgili kurumlara başvurabilirsiniz. Bu kapsamlı düzenleme ile birlikte Türkiye’nin yerli akıllı telefon markaları ve modelleri de dikkat çekiyor. Xiaomi, OPPO, Vivo gibi markaların ürettiği telefonlar da vergisiz döneme dahil olacak.

Ak Parti seçim beyannamesinde belirtilen öğrencilere vergisiz ve ÖTV’siz teknolojik cihaz avantajları sorgulanmaya başlandı. Bunun ardından yapılan açıklamayla birlikte uygulamaya konulması bekleniyor. Söz konusu kampanya kapsamında öğrencilerin, bir kereye mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar alımlarında Kültür Bakanlığı payı, TRT bandrol ücreti, ÖTV ve KDV’den muaf olacak. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vaat olarak açıkladığı ÖTV’siz cep telefonu için çalışmaların en kısa sürede tamamlanması yönünde talimat verildi. Kararla nihai satış fiyatı 9 bin 500 Türk Lirası’nı aşmayan mobil telefon cihazları ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen fatura ile yapılan satın alımlarında kullanılabilecek. Söz konusu öğrenciler için sağlanacak internet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz, aylık en fazla 10 GB olacak şekilde yıllık 120 GB olacak. Ancak açıköğretim öğrencileri için maddi destek sağlama konusunda birçok farklı kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar, öğrencilerin eğitim masraflarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

CNN Türk’ün haberine göre; AK Parti il başkanları toplantısının kapalı bölümünde gençlerin özellikle tüm telefon markalarına bu vergi indirim yapılması yönünde taleplerin ulaştığı dile getirildi. Oluşan vergileri, şahsen veya yasal temsilciniz aracılığıyla ilgili gümrük idaresine yapmanız gerekir. Şifre yenileme bağlantısını gönderebilmemiz için e-posta adresinize ihtiyacımız var. Karar kapsamında verilen destekler, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesine bu amaçla tahsis edilen ödenekten karşılanacak. Daha sonraki yorumlarımda kullanılması için adım, e-posta adresim ve site adresim bu tarayıcıya kaydedilsin. Başvurunun kabulü halinde; ilgili elektronik kimlik bilgisi veya bilgileri (IMEI), başvuru sahibinin adına kayıtlı hatlar ile eşleştirilerek Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde tanımlanır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamada bulundu.

Bu adımın ardından Türkiye’de üretilen akıllı telefonların fiyatlarında yüzde 50’ye varan düşüş bekleniyor. Ancak, yukarıda bahsettiğimiz aylık sipariş sayısına ve ürünün değer limitlerine uymanız gerekir. Birden fazla saat siparişi vermeniz durumunda gümrükte yapılan incelemede kişisel kullanımdan çok ticari maksatla ürün getirdiğiniz değerlendirmesi yapılabilir. Yurt dışından ticari mal getirmek ile şahsi olarak kullanacağınız bir ürünü getirmek arasında fark vardır. Satış amacı taşımadığınız kişisel kullanım amaçlı ürünleri, belirli şartlar altında yurt dışından bireysel olarak sipariş edebilirsiniz.

Geçtiğimiz akşam gerçekleşen Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversiteli gençlere yönelik telefon satışı müjdesini verdi. Yüksek lisans öğrencileri vergisiz telefon alabilir mi merak konusu oldu. Arama motorlarında vergisiz telefon şartları neler olduğu sorgulatılıyor. Açıköğretim öğrencileri, “vergisiz cep telefonu” programından yararlanamazlar. Bu program yalnızca örgün eğitim kurumlarında 2 ve 4 yıllık ön lisans ve lisans eğitimi alan öğrencileri kapsar. Açıköğretim öğrencileri için böyle bir avantaj maalesef mevcut değildir. Açıköğretimde okuyan öğrenciler, farklı burs veya destek programlarına başvurarak mali yardım elde etme şansını araştırabilirler. Vergisiz cep telefonu programından yararlanmak için öncelikle öğrenci olmanız gerekmektedir. Program örgün eğitimdeki üniversite öğrencilerini kapsar, bu nedenle yüksek lisans öğrencileri de dahil olmak üzere tüm lisans ve ön lisans öğrencileri başvurabilir. Ayrıca açıköğretimde okuyan öğrenciler de bu programa dahil edilmiştir.

Join our list

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Like it? Share with your friends!

BOS Team

BestOnlineStuffs features find the hottest products online from daily essentials to novelty items. It also offers awesome deals, special offers, and other wow some exclusives! Visit us to buy all the most popular items on sale across the internet!

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Send this to a friend