KYK BURS BAŞVURUSU NASIL VE NEREDEN YAPILIR? 2022-2023 KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

5 min


KYK BURS BAŞVURUSU NASIL VE NEREDEN YAPILIR? 2022-2023 KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

SED yardımı başvurusu yaparak sizlerde hemen devletten destek alabilirsiniz. Burs/kredi hakkından yararlanmak isteyen öğrenciler e-Devlet üzerinden başvurularını yapabilecekler. Başvuruda değişiklik yapmak isteyen öğrenciler, son güne kadar bilgilerini güncelleyebilecek. İhtiyaç sahibi öğrencilerin yararlanabileceği İBB bursuna öğrenciler, 5-22 Ekim tarihleri arasında başvurabilecekler. KYK burslarının aksine ikinci öğretim gören öğrenciler; belediye bursu alamıyorlar. Henüz Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmamış olmakla birlikte burs başvurularının Ekim ayının son haftasına doğru başlayacağı tahmin ediliyor. KYK burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden yapılıyor. Başvurular 17 Kasım Perşembe saat 23.59’a kadar devam edecek. Üniversite öğrencileri, KYK burs ve kredileri için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Basitçe söylemek gerekirse, bu, bir operatörün köklü bir şirketten bir lisans ödünç almasıdır. Yeni başlayan bir şirket veya daha küçük bir operatör, bir kumarhane veya spor kitabı açmaya karar verebilir ve bir lisans sahibiyle kolayca ortaklık kurabilir.

  • Üniversite kayıtlarının da sona ermesiyle KYK burs başvurusu için geri sayım başladı.
  • Bu sıralamaya göre burs alacak öğrenciler belirlenmektedir.

Yukarıdaki öğrencilerin VGM burslarına başvurma hakları bulunmuyor. Kısa bir süre önce Vakıflar Genel Müdürlüğü; kendi resmi sitesi üzerinden burs başvuru tarihlerini açıkladı. Öğrenciler, başvuru tarihleri arasındaVakıflar Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden burslara başvurabiliyorlar. Ortaöğrenim gören öğrencilere de burs veren Vakıflar Genel Müdürlüğü; muhtaç ailelerin çocuklarına 9 ay boyunca burs sunuyor. Aileler; e-devlet üzerinden de ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin öğrenci olan çocukları belediye bursuna başvurabiliyor. Belediyeler tarafından yoksul ve muhtaç ailelerin ilköğretim, lise ya da üniversite eğitimi gören çocuklarına burs bağlanabiliyor. Öğrencilerin her ay hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılan bursları çekebilmeleri için öğrencilere Ziraat Bankası hesabı açılıyor.

Yaşadığınız ülkenin oyun yasaları da sizi ilgilendiriyor. Örneğin, Avustralya’da yaşıyorsanız, ne kadar harika kriket bahsi sunarsa sunsun, Güney Afrika lisanslı bir spor kitabına erişemezsiniz. Spor kitabına erişmek için bir VPN kullanmayı düşünmemelisiniz bile. Gerçek adreslerini gizlemek ve yapmamaları gereken bir web sitesine kaydolmak için VPN kullanan oyuncular için sıfır tolerans politikası vardır. Para yatırabilirsiniz, ancak hesabınızı doğrulayamayacak ve dolayısıyla para çekemeyeceksiniz.

Tüm yargı bölgelerinin bu araçlarla ilgili yasaları vardır ve lisanslı operatörler bunları sağlamakla yükümlüdür. Kendini dışlama, kendinizi bir kumarhaneden veya spor kitabından bir süreliğine etkili bir şekilde yasaklayabileceğiniz bir araçtır. Bir hafta, bir ay veya daha uzun gibi çok sayıda seçenek olmalıdır. Bir kumarhanenin gerçek parayla oynanabilen herhangi bir oyun veya bahis piyasası sunabilmesi için, oyunlarını sattıkları yargı alanı tarafından tanınan bir lisansa sahip olmaları gerekir. Kara tabanlı kumarhanelerin de kayıtlı oldukları yetki alanında faaliyet göstermek için lisanslara ihtiyacı vardır, ancak aradaki fark, çevrimiçi kumarhanelerin kara tabanlı kumarhanelerden çok daha geniş bir erişime sahip olmasıdır. KYK borcunu yapılandılar öğrenciler, borçlarını 6, 9, 12 ya da 18 ay eşit taksitlere böldürebiliyorlar. 2 yıl geçmesine rağmen iş bulamayan ve bu yüzden de KYK borcunu ödeyemeyen öğrenciler; Vergi Dairesi’ne giderek, işsiz olduklarına dair bilgi verebiliyorlar. Öğrencilerin her ay düzenli bir şekilde aldıkları KYK bursu bazı hallerde kesiliyor. Öğrenciler, Ziraat Bankası şubelerinden ya da kendilerine KYK tarafından verilen Ziraat Bankası bankamatiklerini kullanarak ATM’lerden burslarını çekebiliyorlar. Bununla birlikte başvuruların Ekim ayı sonuna dair başlaması bekleniyor.

Yani öğrencilere aylık 570 TL değerinde kupon ya da fiş dağıtılıyor. Beslenme yardımı dahilinde öğrencilere bazı KYK yurtlarında yemek fişi bazı yurtlarda ise kupon dağıtılıyor. KYK yurtlarında kalan tüm öğrenciler, beslenme yardımı alabiliyorlar. Yani Ziraat Bankası kartının yanı sıra diğer bankalara ait kredi kartlarını ya da banka kartlarını da ödeme işlemi sırasında kullanabiliyorlar. TC kimlik no son harfi 0 olanlara her ayın 6’sında, 2 olanlara her ayın 7’sinde, 4 olanlara her ayın 8’inde, 6 olanlara her ayın 9’unda, 8 olanlara ise her ayın 10’unda ödeme yapılıyor. KYK bursları, genellikle Kasım ayının başlarında ödeniyor. Aynı zamanda sigortalı bir işte çalışan öğrencilere de burs bağlanmıyor. Öğrencilerin eğitim hayatlarını tamamladıklarında Kredi Yurtlar Kurumu’na geri ödemeleri gereken miktar ise Türkiye İstatik Kurumu Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar doğrultusunda belirleniyor. Yukarıdaki adımları uyguladığınızda burs başvuru işlemleriniz tamamlanmaktadır. TC kimlik no son harfi 0 olanlara ayın 6’sında, 2 olanlara ayın 7’sinde, 4 olanlara ayın 8’inde, 6 olanlara ayın 9’unda, 8 olanlara ise ayın 10’unda ödeme yapılıyor. Yani KYK burslarının daha sonradan geri ödenmesi gerekmiyor.

KYK bursu çıktıktan sonra taahhütnameyi imzalarken anne ya da babanız veya veliniz ile imza atmanız gerekiyor. Site üzerinden öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı kredi ödemelerinin yanı sıra yurt ödemelerini de herhangi bir kredi kartlarını ya da banka kartlarını kullanarak yapabiliyorlar. Öğrencilerin aylık hane kazançlarına, mal varlıklarına, ailelerinde başka okuyan öğrenci bulunup bulunmadığına, adres ve e-posta bilgilerine dair olan tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor. Burs başvurusu kabul edilen öğrencilere KYK tarafından Ziraat Bankası hesabı açılıyor. Öğrenciler, Ziraat Bankası’na giderek, hesap kartlarını yani bankamatiklerini alabiliyorlar. Ödemeler; öğrencilerin TC kimlik numaralarının son harflerine göre belirli günlerde yapılıyor. VGM bursu, 9 ay boyunca öğrenciye ödenmektedir ve burstaki öncelik, ailenin geçimini sağlamada zorlanmasıdır. Anne veya babası olmayan öğrenciler de vakfın burs verdiği öncelikli öğrenciler arasındadır. Başvurular, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün web tipobet üzerinden alınmaktadır. Öğrenciler, yeni eğitim ve öğretim döneminde ne kadar bir burs alacaklarını da öğrenmek istiyorlar. Öğrenciler ya da veliler; burs başvuru sonuçlarını e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden takip edebiliyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere günümüzde belediyeler; ihtiyaç sahibi öğrencilere kendi bütçeleri doğrultusunda burs bağlayabiliyorlar.

2023 yılları KYK bursu miktarı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. KYK burs ücreti lisans öğrencilerine 850 TL, Yüksek Lisans öğrencilerine 1.750 TL ve son olarak doktora öğrencilerine 2.500 TL veriliyor. KYK burs ücretlerinin yeni yılda arttırılması bekleniyor. Devlet bursu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere eğitim hayatlarında destek olmak amacıyla verilen bir burs türüdür. Bu burs, öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla verilir ve geri ödemesizdir. KYK burslarına başvurmayı düşünen öğrenciler, yeni dönem yani 2024 eğitim ve öğretim yılında öğrencilere verilecek olan burs başvuru tarihlerini merak ediyorlar. KYK burs başvuruları, öğrenciler tarafından e-devlet platformu üzerinden öğrencilerin TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile kolaylıkla yapılabiliyor. İhtiyaç sahibi öğrencilerin ve ailelerinin burs alabilmek adına başvurabilecekleri en önemli kurumlar arasında yer alan TC Vakıflar Genel Müdürlüğü ise ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerine burs bağlıyor. Kredi ve burs başvuruları her yıl, tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasının ardından başlıyor. Bu adımlarla birlikte KYK burs başvurusu işleminiz gerçekleşecektir. Başvuru sürecinde kazandığınız bölüm, ailenizdeki kişi sayısı, evdeki kişi sayısı, anne ve babanın meslek bilgilerine ek olarak ev, arsa, araba vb. Öncelikli grupta değilseniz ve maddi durumunuz yetersizse yüksek ihtimalle KYK bursu almaya hak kazanırsınız.

Join our list

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.


Like it? Share with your friends!

BOS Team

BestOnlineStuffs features find the hottest products online from daily essentials to novelty items. It also offers awesome deals, special offers, and other wow some exclusives! Visit us to buy all the most popular items on sale across the internet!

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Send this to a friend